W tym tygodniu na większości portali finansowych mogliśmy przeczytać odnośnie Bitcoina i wzroście do poziomu przekraczającego kurs złota. Dokładnie stało się to 2 marca 2017 roku i był to długo oczekiwany dzień zwłaszcza od kilku tygodni kiedy to kurs Bitcoina niczym rakiet pnie się do góry. W czwartek wieczorem (2.03) jeden bitcoin kosztował 1268 dolarów, podczas gdy uncję złota wyceniano na 1233 dolarów. Historia pisze się na naszych oczach ponieważ nigdy wcześniej e-waluta nie była warta więcej niż złoto. Ba! Kilkanaście miesięcy temu mało kto wierzył, że waluta cyfrowa bez pokrycia i fizycznej monety może być cokolwiek warta.

Wydaje mi się, że ten czas już bezpowrotnie minął. Nadchodzi nowa era – era cyfrowa a wraz z nią cyfrowe waluty. Kryptowaluty to przyszłość. Jak się okazuje bliska przyszłość.

Jedno może być pewne – dzień przewyższenia kursu BTC nad kursem złota na pewno mocno wpłynie na popularność Bitcoina. Od wczoraj publiczne media, prasa i portale masowo opisują „wyczyn BTC” dzięki czemu osoby, które nigdy wcześniej się nim nie interesowały na pewno o nim usłyszą. A to sprawi, że Bitcoin przestanie być małostkowym tworem wyłącznie dla kilku (chyba milionów) maniaków a obierzę drogę do stania się jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych środków płatności.

Przedstawiam kraje które jako pierwsze wprowadziły korzystne regulacje odnośnie Bitcoina, czyli mówiąc wprost zaakceptowały go.

W przyszłości będzie to pewnie pamiątkowy wpis, gdyż wzrost popularności wśród „szarych mas” zmusi władze Państw to sprecyzowania i określenia stosunku Rządu i Banków do tej kryptowaluty.

Jaki stosunek prawny posiada Bitcoin w poszczególnych krajach

Niemcy

Bitcoin leganym środkiem płatniczym w Niemczech ! Nasi zachodni sąsiedzi jako pierwszy kraj zaakceptowali Bitcoin w transakcjach prywatnych!

źródło: www.newsweek.pl

Szwajcaria

W Szwajcarii Bitcoin traktowany jako zwykła waluta !

Luzius Meisser, Prezes Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bitcoin skomentował sprawę następująco:

„Mamy to szczęście, że administracja podatkowa podziela nasz punkt widzenia. Bitcoin jest walutą, więc powinien być traktowany jak waluta.”

źródło: www.bitcoin.pl

Finlandia

W Finlandii Bitcoin uznawany jest jako waluta podczas płacenia za towary !

źródło: www.wikipedia.pl

Polska

W Polsce obrót bitcoinami nie narusza prawa, jednak ministerstwo nie nadało Bitcoinowi statusu waluty lub jakiegokolwiek innego instrumentu finansowego. Oznacza to w dużej mierze, że Bitcoin nie ma ścisłego określenia w naszym kraju. Z puntku widzenia przepisów Bitcoin jest zapisem danych na dysku, które nie posiadają żadnej wartości jako waluta płatnicza.

Jednak w interpretacji Izby Skarbowej z 15 lutego 2016 roku możemy ujrzeć taki zapis: „Charakter prawny kupowanych jednostek bitcoin przy akceptacji stron transakcji jako alternatywnego środka płatniczego pozwala stwierdzić, że wirtualna waluta będzie nośnikiem wartości pieniężnej oraz środkiem płatniczym podobnie jak waluty używane jako prawny środek płatniczy.”

Więcej informacji odnośnie stosunku prawnego Bitcoina w Polsce znajdziesz tutaj i tutaj.

Odnośnie regulacji Bitcoina w pozostałych Państwach przeczytasz możesz tu i tu.

Jestem jednak przekonany, że obecne stosunki prawne dot. kryptowalut w najbliższych latach będą często zmieniane. Być może przed nami czasy, w których każdy z nas posługiwał się będzie kryptowalutami w transakcjach codziennych. Dla banków i instytucji świadczących usługi finansowe jest to zdecydowanie niekorzystny krok, choćby z tego powodu że Bitcoin cechuje się prowizjami transakcyjnymi nieporównywalnie niższymi w porównaniu z bankowymi. Spodziewać się zatem możemy, że mimo wzrostu popularności i wielu praktycznych cech Bitcoin napotka on wiele przeszkód zanim będziemy mogli go używać jako typowy środek płatniczy.

Kategorie: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Uncategorized

Portfel inwestycyjny – Marzec 2017

Kolejny miesiąc za nami więc czas na czwarty wpis z serii „Portfel inwestycyjny” w którym to podsumowuję prowadzone przeze mnie inwestycje w ciągu ostatnich 30 dni. Ubiegły miesiąc był dla mnie i dobry i zły – Czytaj więcej…

Uncategorized

Raport miesięczny: Listopad 2016 (mój pierwszy budżet domowy!)

Większość majętnych ludzi głosi, że zarabianie pieniędzy należy rozpocząć od prześwietlenia i usystematyzowania stanu naszych oszczędności oraz wydatków. Wydaje się to zupełnie logiczne, co nam z dodatkowych wpływów pieniężnych skoro zwiększając zarobki równocześnie tracimy kontrolę nad Czytaj więcej…

Uncategorized

Witam

Witam wszystkich na mojej stronie, jest to pierwszy wpis publikowany na blogu. Na chwilę obecną staram się opisać podstawowe produkty finansowe w które inwestuje, głównie z branży e-biznesu. W zakładce menu możecie znaleźć informacje m.in. Czytaj więcej…