btc-logo

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (BTC) jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Dogłębne zasady i szczegółowy opis działania tej waluty możemy przeczytać na Wikipedii. Dla wielu z nas będzie to jednak stek niezrozumiałych informacji, dlatego postaram się w jak najprostszym języku przedstawić najważniejsze jego aspekty.

Jedną z najważniejszych informacji dotyczących Bitcoina jest fakt, że jest to waluta zdecentralizowana – nie podlega żadnej instytucji emisyjnej, jest więc całkowicie niezależna od rządów czy banków. W porównaniu do zwykłych walut, które emitowane są przez banki centralne przez co ich wartość zależna jest od zmiennych mechanizmów – Bitcoin jest wolny, nie posiada właściciela, zarządcy, nikt go nie kontroluje i nie sprawuje nad nim władzy, nie jest bezpośrednio związany z żadnym państwem ani z jego gospodarką. Wartość waluty zależy od ludzi, czyli jej popularności, użyteczności i trudności w wydobyciu. Cena Bitcoina wzrasta wraz z jego zapotrzebowaniem.

Kolejną podstawową informacją jest, że ilośc BTC jest ograniczona! Od początku istnienia tej kryptowaluty ustalono jej maksymalną ilość w wysokości 21 milionów i nie ma możliwości wprowadzenia do obiegu dodatkowych ilości. Takie założenie świadczy o tym, że nie można jej – w porównaniu do tradycyjnych walut – dodrukowywać (wprowadzać dodatkowych ilości bez żadnego pokrycia), co czynią ją odporną na inflację ! Dlatego też często inwestycje w Bitcoina porównywane są do inwestycji w złoto czy srebro, ponieważ ilość każdego z tych dóbr materialnych jest ograniczona (nie da się wyprodukować złota poza tym, które już jest i zostanie wydobyte).

Trzecią ważną kwestią jaką zapewnia nam BitCoin jest anonimowość. Przesyłanie środków pomiędzy kontami (portfelami) dokonuje się na podstawie kodów, tak więc nie musimy wpisywać danych ani naszych ani odbiorcy, wystarczy wpisać indywidualny kod (czyli nr rachunku) i podać ilość BTC jaką chcemy przesłać. Dodając do tego szybkość transakcji (odbiorca otrzymuje środki od razu po wykonaniu przelewu) oraz brak wysokich prowizji (prowizje za przelew czy płatność są znikomo małe) czyni BitCoin walutą, która może stać się przełomową najbliższych kilkudziesięciu lat.

Wartość Bitcoina od początku (od 2009 r.) wzrasta:

btc(kurs BTC: grudzień ’15 – listopad ’16)

Jak nabywamy Bitcoiny?

Generalnie BTC możemy nabyć na 2 sposoby:
1. Kupowanie udziałów w istniejącej kopalni bądź zakładanie kopalni.
2. Kupno BTC na giełdzie.

Na czym polega wydobywanie (kopanie) Bitcoin?

Niestety, z doświadczenia wiem, że mechanizm wydobywania BTC nie jest łatwy ani do zrozumienia, ani do wytłumaczenia. O ile wcześniejsze informacje dla większości z nas brzmią w miarę prosto i logiczne, tak minning i górnictwo rodzi wiele niejasności. Postaram się ogólnie
przedstawić jak wydobywamy BTC i od czego to zależy, Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji bez problemu znaleźć je można w internecie.

Więcej o wydobywaniu BTC napisałem w artykule Na czym poleganie wydobywanie Bitconów? Poznaj nierówność kryptograficzną i funkcję sha256

Tak więc odnośnie pkt 1, czym jest zakładanie kopalni bądź wykupowanie jej udziałów. Na początku może wyjaśnijmy o co chodzi z pojęciami wydobywanie, kopanie, minning.

Gdy zagłębimy się w temat Bitcoina znajdziemy multum informacji na temat kopania BTC- czyli sposobu pozyskiwania omawianej kryptowaluty. Generalnie minning to udostępnianie mocy obliczeniowej swojego komputera do rozwiązywania z góry ustalonych problemów kryptograficznych. Cokolwiek się za tym kryje musisz wiedzieć, że obecnie wymagana moc obliczeniowa do przeprowadzenia tych „zabiegów” zawiera się w tego rodzaju sprzęcie:

mining-1Jeśli chcesz na własną rękę pozyskiwać BTC- musisz uzbroić się w powyższy sprzęt i mieć na uwadze duże zużycie prądu. Im lepszy sprzęt tym większa efektywność w wydobywaniu BTC.

Zakładam jednak, że nie jesteś w stanie bądź nie planujesz wydać kilku mln na podobne komputery , dlatego też bardziej interesujące dla Ciebie będzie dołączenie do istniejącej kopalni. Oznacza to w praktyce kupno udziałów w istniejącej kopalni, która dzieli się z poszczególnymi inwestorami wydobywanymi BTC. Czyli tak naprawdę płacisz komuś za to, że udostępni ci moc obliczeniową.

Niemal połowę rynku wydobycia mają niezależni gracze, którzy kupują swoje udziały w istniejących już kopalniach.

Kupno BTC na giełdzie

Drugim sposobem pozyskanie Bitcoinów – z którego ja korzystam – jest po prostu ich zakup na giełdzie. Korzystam z giełdy BitBay, w której to w dowolnym momencie odkupuję bądź sprzedaję innym użytkownikom BTC (wymiana pomiędzy użytkownikami). W tym przypadku mamy pewność pozyskania odpowiedniej ilości BTC – kurs waluty mnożymy przez ich ilość i w celu nabycia taką kwotę płacimy. W przypadku wydobywania nie ma pewności co do ostatecznej ilości pozyskanych BTC – wydobywanie jest szacunkowe i nie ma gwarancji otrzymania konkretnej sumy.

BitBay

BitBay jest portfelem elektronicznym (miejscem do przechowywania bitcoinów), który umożliwia transakcje kupna i sprzedaży między użytkownikami na giełdzie. Jest jedną z najpopularniejszych giełd BTC w Polsce.

bb

(źródło:https://www.bitbay.net/)

Zaletą BitBay jest możliwość kupowania innych kryptowalut: ETHER, LISK, LITECOIN, a także wymiana BTC na inne waluty np. Euro.
Link do strony: https://www.bitbay.net/
(powyższy link jest moim reflinkiem)

Więcej informacji na temat BitBay (opis, rejestracja, kupno BTC) znajdziesz w tym wpisie: BitBay – giełda i portfel BT