Uncategorized

Portfel inwestycyjny – Marzec 2017

Kolejny miesiąc za nami więc czas na czwarty wpis z serii "Portfel inwestycyjny" w którym to podsumowuję prowadzone przeze mnie inwestycje w ciągu ostatnich 30 dni. Ubiegły miesiąc był dla mnie i dobry i zły - z jednej strony zrealizowałem sprzedaż części moich Bitcoinów z zyskiem, z drugiej wystąpił problem w jednym z programów w który inwestuję przez co na chwilę obecną mam w nim zamrożone środki.

Bitcoin

Kurs Bitcoina w lutym mocno się zmieniał. Początkiem miesiąca oscylował w granicach 4100 PLN/BTC, po czym można stwierdzić przez następne 30 dni stabilnie rósł osiągając 28 lutego pułap ok. 4800 zł. Początkiem lutego byłem w posiadaniu ok. 1,5 BTC, pod koniec lutego zdecydowałem się na sprzedaż około połowy z nich po kursie ok. 4900. Osiągnąłem dzięki temu zysk ok. 400 zł zostawiając dodatkowo w portfelu kolejne 0,7 BTC i z tą kwotą czekam na decyzję odnośnie ETF licząc na zainkasowanie dodatkowego wzrostu. (więcej…)

Z ProMB, przed
Uncategorized

Bitcoin droższy od złota – czy mamy do czynienia z początkiem masowej popularności BTC?

W tym tygodniu na większości portali finansowych mogliśmy przeczytać odnośnie Bitcoina i wzroście do poziomu przekraczającego kurs złota. Dokładnie stało się to 2 marca 2017 roku i był to długo oczekiwany dzień zwłaszcza od kilku tygodni kiedy to kurs Bitcoina niczym rakiet pnie się do góry. W czwartek wieczorem (2.03) jeden bitcoin kosztował 1268 dolarów, podczas gdy uncję złota wyceniano na 1233 dolarów. Historia pisze się na naszych oczach ponieważ nigdy wcześniej e-waluta nie była warta więcej niż złoto. Ba! Kilkanaście miesięcy temu mało kto wierzył, że waluta cyfrowa bez pokrycia i fizycznej monety może być cokolwiek warta. Wydaje mi się, że ten czas już bezpowrotnie minął. Nadchodzi nowa era - era cyfrowa a wraz z nią cyfrowe waluty. Kryptowaluty to przyszłość. Jak się okazuje bliska przyszłość. (więcej…)

Z ProMB, przed
Bitcoin

Na czym polega wydobywanie Bitconów? Poznaj nierówność kryptograficzną i funkcję sha256

Popularność Bitcoina bezsprzecznie wzrasta. Co raz więcej osób nie związanych z inwestowaniem i kryptografią zaczyna interesować się czym jest Bitcoin i na jakiej zasadzie działa. Pierwsze przeczytane w internecie informacje dot. Bitcoina mogą być dla wielu trudne i nie zrozumiałe. Dziedziny takie jak informatyka, kryptografia czy matematyka są dosyć trudne do zrozumienia zwłaszcza dla osób potocznie nazywanych "bez ścisłego umysłu". Wychodząc im naprzeciw postaram się wyjaśnić skąd bierze się bitcoin i na czym polega jego wydobywanie. Pierwszym krokiem wykonywanym przez nas chcąc poznać znaczenie dowolnego pojęcia jest sprawdzenie jego wyjaśnienia w Wikipedii. Zacznijmy więc może w ten sam sposób i zobaczmy co na temat wydobywania Bitcoina zawarte jest w encyklopedii. Oto fragment dot. wydobywania: (więcej…)

Z ProMB, przed
Finanse

Dlaczego młodzi nie oszczędzają?

Najnowsze wyniki badań dotyczących oszczędzania wśród Polaków są dla mnie mocno zaskakujące - ok. 40% populacji w wieku do 34 roku życia regularnie oszczędza i posiada na koncie odłożoną gotówkę. Wynik ten jest dla mnie zdumiewający, ponieważ przeglądając podobne badania kilka lat temu podawane wartości oscylowały poniżej 20% czyli mamy niemal dwukrotny wzrost! Co prawda na papierze wygląda to świetnie ale obecny rezultat badań niestety w niewielkim stopniu pokrywa się z moimi obserwacjami. Faktycznie trzeba przyznać, że w ostatnich latach wiedza Polaków dotycząca finansów i oszczędzania znacząco wzrosła – w dużej mierze za sprawą internetu i prężnemu rozwojowi blogosfery w omawianej dziedzinie. Osobiście pochwalić się mogę, że problemów z brakiem pieniędzy i oszczędzaniem jako tako nigdy nie miałem. Odkąd pamiętam lubiłem poczucie bezpieczeństwa związane z posiadaniem zaplecza finansowego w postaci odłożonych kilku "groszy" i raczej nigdy nie dopuszczałem do całkowitego wyzbycia się całości z nich. Oczywiście w zależności od wieku zawartość ta była zmienna, począwszy od kilku monet zaoszczędzonych na kupnie bułki czy loda do większych kwot składających się kolejno z trzech, czterech aż do pięcio cyfrowych sum. (więcej…)

Z ProMB, przed
Na luzie

Pierwsze tygodnie blogowania

Mamy połowę lutego 2017 roku i ze spokojem mogę stwierdzić, że pierwsze tygodnie skutecznego blogowania już za mną. W dzisiejszym wpisie przedstawiam kilka wniosków które wytworzyły mi się w tym czasie dotyczące zarówno strony technicznej czyli stricte tworzenia strony, pisania kodów, wybrania szablonu i ogólnego designu witryny jak i samego blogowania czyli treści, formy i sposobu przedstawiania oraz publikowania treści. Pierwszy wpis na blogu opublikowałem 23 listopada 2016 roku i właśnie tą datę uważam jako termin założenia bloga. Początkowo planowałem przeczekać z publikacją do okrągłej daty 1 grudnia ale jako że jestem zupełnym przeciwnikiem odkładania czegokolwiek na później (a zwłaszcza tłumaczenia sobie "od poniedziałku", "od nowego miesiąca" itp.) zdecydowałem się kliknąć przycisk "opublikuj" bez zbędnego zważania na dzień i datę. Z drugiej strony nie mogłem się już doczekać dnia "zaistnienia w internetach", a że na praktyce najlepiej i najszybciej jest się uczyć zdecydowałem się z tym nie zwlekać. Pierwszym napisanym i opublikowanym przeze mnie postem był wpis o jakże magicznym i dającym do myślenia tytule "Witam". Przyznaję, że nie przykładałem zbyt dużej wagi do jego treści ponieważ potraktowałem go jako prosty tekst mający za zadanie wypełnić puste białe tło i zastąpić pierwotne "lorem ipsum". Teraz już wiem, że pierwszy wpis powinien być zdecydowanie merytoryczny i w pewnym sensie fundamentalny dla całego bloga. Nie zamierzam go jednak na chwilę obecną usuwać i zostawiam go sobie na pamiątkę :) (więcej…)

Z ProMB, przed
Kwalifikacje

Jak podejmować decyzje? Rozważ koszt utraconych możliwości

Życie niemal codziennie podrzuca nam problemy i zmusza nas do podejmowania różnych decyzji - zarówno tych ważnych, mogących mieć wpływ na nasze dalsze życie jak i tych z pozoru prostych i błahych. Część z nich podejmujemy spontanicznie a co do niektórych potrzebujemy chwili namysłu. Bywa, że wielu z nas ma spore kłopoty z wybraniem odpowiedniego wariantu co powoduje w nas uczucie lęku i niepewności. Strach przed dokonaniem błędnego wyboru prowadzić może do bezradności a w skrajnych przypadkach powodować nawet paraliż psychiczny. Niestety nie od dziś wiadomo, że raz podjętej decyzji zazwyczaj nie da się cofnąć i że każda z nich niesie ze sobą konsekwencje. Zważając, że zdolność dokonywania wyborów jest jedną z kluczowych umiejętności warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z technikami mogącymi skutecznie ułatwić nam ich podejmowanie. Jedną z nich jest metoda kosztów alternatywnych potocznie nazywana metodą utraconych możliwości. (więcej…)

Z ProMB, przed