portfel

Jednym z głównych założeń dla którego zdecydowałem się prowadzić bloga było jawne przedstawianie i rozliczanie się z moich inwestycji. Dla oszczędzających ważne są szczegółowe comiesięczne podsumowania wydatków – wyłapujemy i eliminujemy dzięki temu nieplanowane płatności. Dla inwestorów równie przydatne, a wręcz konieczne jest prowadzenie okresowych raportów dzięki którym rozliczamy i analizujemy efekty naszych inwestycji – skutecznie pozbywając się tych nieopłacalnych.

Odnośnie samej struktury portfela inwestycyjnego zastanawiam się w jaki sposób rozliczać inwestycje – zastanawiam się nad 2-tygodniowy, miesięcznym bądź kwartalnym podsumowaniem. Wydaje mi się, że miesięcznie będzie najbardziej optymalnie, ale to jeszcze doprecyzuje. Generalnie w początkowych tygodniach zawirowanie w moim portfelu będzie dość duże – na potrzeby bloga mam zamiar zbudować portfel niemal całkowicie od zera (od września 2016). Zależy mi na tym, aby wszelkie zyski i straty były jawne i klarowne – nie mam zamiaru naciągać statystyk ani oszukiwać.

Zacznijmy więc od stanu mojego portfela na dzień dzisiejszy, czyli 1 grudzień 2016.

REVSHARE

TheAdsTeam

Program wystartował 15 października 2016 r., pierwszą wpłatę dokonałem 11 października na kwotę 84,49$. W ciągu kolejnego miesiąca dopłacałem jeszcze 3- krotnie dzięki czemu łączna wpłacona kwota do programu wynosi 359,72$.
Założona przeze mnie strategia na ten program na chwile obecną jest prosta – reinwestować wszelkie zyski co najmniej do połowy lutego 2017 r. Następnie w zależności od kondycji firmy, ilości użytkowników i pozostałych informacji podejmę decyzję: wypłacać czy nadal reinwestować.

MX.World

Do programu dołączyłem ok. 10 września. Łącznie wpłaciłem 100 $, z czego wypłaciłem 50 $ (w następnym tygodniu wypłacę kolejne 25$).
Strategia przewidziana na ten program to wypłacanie całości zysków do momentu zrównania z wpłatą – wtedy reinwestycja na czas nieokreślony.
Administratorzy programu wprowadzili w tym miesiącu wiele zmian, które wg mnie dla użytkowników z niewielkim wkładem finansowym są negatywne. Stąd decyzja o zabraniu wkładu własnego i pozostawienie reszty – niech na siebie pracują. Programu nie polecam.

INWESTYCJE PASYWNE

RECYCLIX

Do programu dołączyłem 18 września 2016 r. wpłacając 124.83 €. Niecałe 2 tygodnie później dopłaciłem jeszcze 148.28 €  co daje 273,11 € całkowitej kwoty depozytu. Za rejsetrację i wpłatę otrzymałem bonus w wysokości 20 €.
Strategia odnośnie tego programu to reinwestycja środków do sierpnia 2017 roku – w tym miesiącu zysk zrówna się z depozytem. Wtedy wypłacam całość depozytu, następnie reinwestuję przez trzy miesiące i kolejno w każdym miesiącu 50% zysków wypłacam i 50% reinwestuję.

rec1

KRYPTOWALUTY

BitCoin

Bitcoin zapewne będzie jednym z najważniejszych moich produktów inwestycyjnych. Moim zdaniem czas wpływał będzie bardzo korzystnie jego kurs, przez co długoterminowo widzę w nim spore szanse na zysk. Z roku na rok jego popularność rośnie, co raz więcej osób i firm (hotele, restauracje itp.) zaczyna go praktykować, a popularność na pewno wpływa na jego korzyść.
Pierwszy zakup Bitcoinów dokonałem 7 listopada (czekałem na dołek). Za kwotę 1000zł kupiłem 0.35983749 BTC po kursie ok. 2780 zł. Dziś (1 grudnia) kurs BTC wynosi 3190 zł.
Strategia dla Bitcoina: kupować w odpowiednim momencie z zamiarem długoterminowej inwestycji (planowo min. 2 lata). W najbliższych tygodniach mam zamiar dokupić BTC za kilka tysięcy zł. Grudzień jest bardzo „ciekawym” miesiącem więc czekam na wyklarowanie się sytuacji. Kurs Bitcoina w ostatnich miesiącach gwałtownie poszybował w górę, a to nie koniecznie jest bezpieczne – możliwość korekty. Mimo wszystko końcem grudnia / początkiem stycznia planuję dokupić BTC.

btc1

WALUTY

Inwestycje w waluty są dość ciężkim kawałkiem chleba. Rynek walut w dużej mierze opiera się na spekulacji, a przez to jest mało przewidywalny. Mimo wszystko zdecydowałem się część mojego kapitału przeznaczyć na zakup walut i obecnie jestem w posiadaniu ok. 20 000 NOK (wynik pracy wakacyjnej), a że w momencie otrzymania wynagrodzenia kurs NOK był wg mnie niski (ok. 0,45 zł) postanowiłem nie sprzedawać i czekam.

Dodatkowo w ubiegłbym miesiącu sprzedałem GBP (kwoty do 500 zł) z niewielkim zyskiem.
Posiadam również zakupione 1 września 17,61 CHF po kursie 3,985 (kupiłem tego dnia łącznie 62,64 CHF za 250 zł, 14 listopada sprzedałem 45 CHF po kursie 4,10 dzięki czemu zysk wyniósł około + 12%).
Strategia odnośnie walut polega na kupnie „w dołku” i w perspektywie długoterminowej sprzedaż z zyskiem (jest to opcja wyłącznie dla cierpliwych, często na sprzedaż danej waluty z zyskiem trzeba czekać nawet 5-10 lat). Jak wspomniałem waluty to dość ciężki temat więc staram się ostrożnie inwestować małymi kwotami, raczej w celu nauki niż osiągania konkretnych zysków.

W przeciągu paru ostatnich dni widzę korzystną zmianę kursu NOK (dzisiaj 0,495) – jutro ocena ratingu Polski i jeśli okaże się ona negatywna, prawdopodobnie kurs NOK przekroczy wartość 0,5 a więc zakładaną przeze mnie w momencie nabycia koron – jeśli tak się stanie to w najbliższych dniach sprzedam całość waluty (ew. w zależności od prognoz i rozwoju sytuacji wstrzymam się jeszcze na kilka dni z nadzieją złapania kursu na poziomie 0,51 bądź 0,52). Decyzją podzielę się na blogu.

wal1

Podsumowując: Mój portfel inwestycyjny oparty jest obecnie na programach: TheAdsTeam, MX.World, Recyclix, kryptowalucie BitCoin oraz walutach NOK i CHF. Pragnę zaznaczyć, że w obecnej chwili dużo ważniejszy dla mnie jest bilans % niż zysk w zł.
Dzisiejszy stan portfela przedstawiłem głównie dla zobrazowania w co i w jaki sposób inwestuję oraz przedstawiłem po krótce obraną strategię dla poszczególnych produktów finansowych. Od nowego roku planują wprowadzić całościowy bilans %, tak żeby z miesiąca na miesiąc (najprawdopodobniej będę prowadził bilans miesięczny) był jasno i klarownie przedstawiony stosunek zysków i strat.