P R O M B . P L

"Nie ma żadnego usprawiedliwienia, by nie stać się wielkim"

Portfel inwestycyjny

Portfel inwestycyjny – Marzec 2017

Kolejny miesiąc za nami więc czas na czwarty wpis z serii „Portfel inwestycyjny” w którym to podsumowuję prowadzone przeze mnie inwestycje w ciągu ostatnich 30 dni. Ubiegły miesiąc był dla mnie i dobry i zły – z jednej strony zrealizowałem sprzedaż części moich Bitcoinów z zyskiem, z drugiej wystąpił problem w jednym z programów w który inwestuję przez co na chwilę obecną mam w nim zamrożone środki.

Bitcoin

Kurs Bitcoina w lutym mocno się zmieniał. Początkiem miesiąca oscylował w granicach 4100 PLN/BTC, po czym można stwierdzić przez następne 30 dni stabilnie rósł osiągając 28 lutego pułap ok. 4800 zł. Początkiem lutego byłem w posiadaniu ok. 1,5 BTC, pod koniec lutego zdecydowałem się na sprzedaż około połowy z nich po kursie ok. 4900. Osiągnąłem dzięki temu zysk ok. 400 zł zostawiając dodatkowo w portfelu kolejne 0,7 BTC i z tą kwotą czekam na decyzję odnośnie ETF licząc na zainkasowanie dodatkowego wzrostu.

Na dzień jestem w posiadaniu:
BitBay – 0,64 BTC i ok. 3000 zł w oczekiwaniu na ewentualny dokup w razie złapania dołka,
BlockChain – 0,11 BTC.

Czekam przede wszystkim na decyzję odnośnie ETF oraz decyzję odnośnie Chińskich giełd (odblokowanie wypłat). Ciężko wg mnie na chwile obecną ocenić dokąd zmierzy kurs Bitcoina – zakładając korzystny dla mnie przebieg (Giełdy OkCoin i Huobi odblokują przelewy BTC i zostanie zatwierdzony ETF “COIN”) w takim przypadku kurs Bitcoina powinien poszybować w górę więc „wsiądę do pędzącego pociągu” w oczekiwaniu na stopniowe przebijanie pułapów 5500 PLN/6000PLN /1 BTC. Przed nami ciekawy i gorący okres.

Screen z giełdy BitBay nie wrzucam ani szczegółowego podsumowania ponieważ transakcji było zbyt wiele i nie chcę zajmować całego wpisu jednym zdjęciem.

Jeśli chcesz inwestować i zarabiać na Bitcoinie polecam giełdę BitBay – najlepsza Polska giełda BTC! Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Recyclix

Recyclix jest tą negatywną stroną ubiegłego miesiąca o której wspominałem na początku wpisu. Pod koniec lutego na profilu użytkowników pojawiła się informacja która opisywała rzekomy pożar w jednej z fabryk firmy przez co Recyclix stracił sporą cześć odpadów. Następstwem tego była konieczność zredukowania odpadów na kontach wszystkich inwestorów tłumacząc to poprawą kondycji firmy i szybszym powrotem do „normalności”. Osobiście w bujdy te nie wierzę i zakładam upadek programu, nie mniej jednak do ostatecznej decyzji n/t firmy wstrzymuję się do czerwca – wtedy mają zostać odblokowane pełne ilości odpadów i program ma działać na starych zasadach. Pozostaje czekać.

Stan na dzisiaj:

TheAdsTeam

Na chwilę obecną z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że Revshare TheAdsTeam jest dla mnie absolutnym numerem jeden dostępnym na rynku ! Wypłaty bez żadnych problemów trafiają na konto do 24h, liczba osób w programie ciągle się zwiększa, program marketingowy jest nadal wyśmienity, Admini nie zwalniają tempa i wprowadzają kolejne udogodnienia. Nic tylko polecać 🙂

Do dnia dzisiejszego wypłaciłem z programu 110$ przez Payzę i 144$ przez BTC. Bilans wpłat wypłat: Payza – 110$/492$, BTC: 144$/285$. Na koncie posiadam 30 adpacków po 50$.

Według mnie numer 1 wśród obecnie dostępnych programów Revshare na rynku! Zewnętrzne finansowanie, szybki wzrost popularności i co raz większy napływ nowych użytkowników świadczy o potencjale tego programu! Nie czekaj i dołącz już dziś:

FutureAdPro

Do programu wpłaciłem 150$. Strategia to reinwestycja – obecnie posiadam 3 paczki po 50$ i 7 adpacków po 10$.

SportArb

W lutym zdecydowałem się wejść do dwóch nowych programów. Pierwszym z nich jest SportArb – więcej o programie możesz przeczytać tutaj. Do programu wpłaciłem 0.08 BTC. Taktyka to reinwestycja i jak najszybsze wyjęcie wkładu – jest to program o dużym ryzyku utraty zarobku jednocześnie z dużym potencjałem zarobków.

NordeBank

Drugim nowym programem jest NordeBank – program wystartował niedawno i to jest jeden z ważniejszych powodów dla którego zdecydowałem się zainwestować – zakładając chociaż kilka miesięcy działania bez problemu powinienem zdążyć wypłacić wkład. Zainwestowane 50$ na 2% przez 15 dni. Więcej o programie tutaj.

Waluty

Na walutach bez zmian – szczerz mówiąc od 2 miesięcy jedyne co robię w tej „materii” to sprawdzanie kursów. Póki co nie zaobserwowałem kursu na zakup ani na sprzedaż. Czekam.

W lutym nic więcej się nie działo – podsumowując mogę stwierdzić, że był to miesiąc na plus. Nie zakładam jeszcze straty środków w Recyclix więc miesiąc luty zaznaczam na zielono. Oby tak dalej 🙂


Polecam również wpis z cyklu „Portfel inwestycyjny” z ubiegłego miesiąca:
Portfel inwestycyjny – Luty 2017

Portfel inwestycyjny – Luty 2017

Styczeń już za nami a co za tym idzie czas na kolejne podsumowanie ubiegłego miesiąca – miesiąca, w którym po grudniowej korekcie kursu Bitcoina przyjęcie odpowiedniej strategii było nie lada wyzwaniem. Tytułem wstępu przypomnę jeszcze, że publikowane wpisy z serii „Portfel inwestycyjny” są regularnymi, comiesięcznymi podsumowaniami podejmowanych przeze mnie decyzji dotyczących pomnażania mojego kapitału, czyli po prostu opisują w co inwestuję i przedstawiają obecny stan dotychczasowych inwestycji.

Portfel inwestycyjny – Luty 2017 jest trzecim wpisem z tej serii – dwa pozostałe możesz znaleźć tutaj: Portfel inwestycyjny – Grudzień 2016 oraz Portfel inwestycyjny – styczeń 2017 (37,5% zysku!).

Z uwagi, że bardzo szanuję Twój czas przejdźmy od razu do meritum:

Bitcoin

Grudniowe zawirowania w kursie Bitcoina przyprawiły mnie o niemały ból głowy – z jednej strony kurs w ciągu kilku dni zleciał w dół o kilkadziesiąt procent i zastanawiałem się czy wyprzedawać ze stratą pozostałe Bitcoiny czy wstrzymać się i zachowując resztki cierpliwości biernie obserwować zakres postępującego spadku.

Z drugiej strony nie od dziś wiadomo, że kupuje się w dołku a sprzedaje na szczycie – i znów głowa pełna myśli i analiz czy to jest ten moment, w którym dolny zasięg spadku zaczyna przyjmować figurę na kształt litery U w związku z czym należy spodziewać się odbicia… a skoro spodziewać się odbicia to trzeba ten moment wykorzystać i obkupić się w BTC. Nie powiem – emocje często mną targały i ciężko było mi się powstrzymać przed nieprzemyślanymi zakupami. Mam jednak świadomość, że chłodna głowa i stalowe nerwy to fundament przy inwestycjach dzięki czemu nieprzemyślane decyzje udało mi się sprowadzić do minimum. Przybrałem taktykę – dywersyfikować kurs kupna i bacznie przyglądać się reakcjom rynku i giełdy. Na chwilę obecną mogę stwierdzić, że kupno mniejszych ilości Bitcoinów a częściej po różnych kursach się sprawdza i nie żałuje podjętych decyzji.

Jako że transakcji związanych z Bitcoinem trochę było to przedstawię po prostu historię transakcji z giełdy BitBay.

Podsumowując na chwilę obecną jestem w posiadaniu ponad 1.24 Bitcoina i jeśli obejdzie się bez niespodzianek to na chwilę obecną przewiduję długoterminową inwestycję (bacznie czuwam nad kursem i w razie potrzeby będę podejmował odpowiednie kroki 🙂 ).

Jeśli chcesz inwestować i zarabiać na Bitcoinie polecam giełdę BitBay – najlepsza Polska giełda BTC! Więcej informacji znajdziesz tutaj:


Recyclix


W Recyclixie mała zmiana – pod koniec miesiąca zmieniłem ustawienie na „zrestartuj automatycznie i odbierz zyski” po zakończeniu cyklu. Jako, że program działa już sporo czasu i wiele osób wypłaciło już dużą część zysków to ze względów bezpieczeństwa postanowiłem zmienić taktykę i część wkładu wypłacić już teraz. Tak więc w lutym ilość odpadów zostanie najprawdopodobniej na niezmienionym poziomie (brak reinwestycji) i całość zysków zarobionych w tym okresie wypłacę – docelowo będzie to 200-300 zł (20 € już wypłaciłem bez żadnych problemów więc potwierdzam że program jest wypłacalny).

Zarejestruj się i odbierz darmowe 20 € już dziś ! Opis programu oraz informacje jak uzyskać bonus:


TheAdsTeam

TheAdsTeam jako mój nr 1 wśród programów Revshare ma się bardzo dobrze i póki co kontynuuje ciągłą reinwestycję. Dla próby wypłaciłem kilkadziesiąt € i bez żadnych problemów po kilku godzinach pieniądze pojawiły się na moim koncie tak więc na chwilę obecną czuje się spokojny i zwiększam ilość aktywnych adpacków.

Ps. Warto zaznaczyć, że w programie zarejestrowało się już ponad 45 tysięcy użytkowników !

W porównaniu ze stanem z grudnia można zauważyć mniejszą ilość adpacków – spowodowane jest to tym, że obecnie inwestuję wyłącznie w adpacki 50$ które dają wyższy profit ale pozostają dłużej aktywne. Wcześniej kupowałem zarówno adpacki za 10$ jak i 25$ które działały krócej i po wygenerowaniu profitów przestały być aktywne.

Według mnie numer 1 wśród obecnie dostępnych programów Revshare na rynku! Krótki dotychczasowy czas działania, zewnętrzne finansowanie, szybki wzrost popularności i co raz większy napływ nowych użytkowników świadczy o potencjale tego programu! Nie czekaj i dołącz już dziś:


MX.World

Tutaj nie będę się rozpisywał – chwilowo program spisałem na straty i nie utrzymuję regularności w oglądaniu reklam. Jestem w posiadaniu adpacków o wartości ok. 50$. Tak jak przewidywałem w listopadzie program niestety upada choć admini próbują go jeszcze podnieść z kolan. Z jaką skutecznością okaże się za kilka miesięcy.


FutureAdPro

W styczniu zdecydowałem się dołączyć do prężnie rozwijającego się polskiego Revshare – FutureAdPro. Tym co mnie przekonało o wpłaceniu pieniędzy do tego programu reklamowego jest szybki rozwój oraz wielki potencjał biznesowy polegający na połączeniu Revshare z platformą społecznościową FutureNet. Więcej o FutureAdPro napisałem w tym wpisie.

Strategia to oczywiście ciągła reinwestycja, obecnie jestem w posiadaniu  6 paczek reklamowych.

Platforma reklamowa w połączeniu z portalem społecznościowym. Sprawdź:


Waluty

Tutaj nie mam się czym pochwalić – złoty się umacnia więc obecnie kursy zagranicznych walut lecą w dół. Nie martwi mnie to jednak ponieważ w waluty inwestuję z typowo długoterminowym zamiarem dlatego cierpliwie czekam na lepszy kurs do sprzedaży jednocześnie rozważając kupno w przypadku pogłębiania się dołków.

 

To by było na tyle co do moich inwestycji styczniowych. W przeważającej części nadal reinwestuję choć w przypadku Recyclixa decyduję się na wypłatę chociaż części wpłaconego kapitału – nieustanna reinwestycja i ślepe dążenie do 5 ton odpadów może być zgubne.

Nie ukrywam, że największy potencjał zarobkowy w chwili obecnej upatruję w programie TheAdsTeam i własnie ten program polecam początkującym osobom zainteresowanym zarabianiem w internecie jako pierwszą „inwestycję”.

Zachęcam osoby zainteresowane zarabianiem w internecie do rejestracji i czerpaniu zysków z możliwości tego Revshare.

Portfel inwestycyjny – styczeń 2017

Pierwszego grudnia opublikowałem mój pierwszy wpis z serii „Portfel inwestycyjny”, w którym opisałem w jaki sposób na łamach bloga rozliczał będę moje inwestycje oraz przedstawiłem w nim początkowy, tzw. wyjściowy stan portfela. Od tego momentu każde moje inwestycje opisywał będę na blogu a wszelkie podsumowania sięgać będą maksymalnie do dnia 1 grudnia 2016. Tyle tytułem wstępu, przejdźmy do konkretów.

Przyznam, że w pierwszym podsumowaniu chciałem uniknąć chwalenia się i wywyższania, ponieważ skromność według mnie jest cechą pożądaną i choć nikt z nas nie lubi chwalipięt to ciężko znaleźć mi inne słowo określające rezultat ubiegłych 4 tygodni inwestowania niż… WYŚMIENITY! Dokładnie tak mogę podsumować wynik dotychczasowych inwestycji, które koniec końców pozwoliły osiągnąć profit wynoszący 37,5% !! 🏆

Zysk ten osiągnąłem dzięki sprzedaży Bitcoinów – kupiłem za 2780 zł a sprzedałem za 3823 zł. Więcej na ten temat napisałem w notce 12 grudnia:

Co do kursu samego Bitcoina w ostatnich dniach sprawdziły się niestety moje przewidywania i wczoraj mogliśmy zaobserwować korektę, przez którą kurs BTC spadł o ok. 30%. W chwili obecnej kursie waha się w granicach 3800 zł / 1 BTC


31 dniowy wykres kursu BTC (kliknij aby powiększyć)


Skala korekty na dzień 6.01.2017 r.

W związku ze spadającym kursem postanowiłem dokupywać BTC częściej ale w mniejszych ilościach tak aby zmaksymalizować korzystność kursu. Zakupiłem wczoraj 0,4786495 BTC po kursie 4178 zł . Obecnie podejrzewam, że leci 3 fala korekty więc wstrzymuję się z jakimikolwiek działaniami do momentu końca spadku i wtedy postaram się zakupić BTC w dołku. O wszystkim będę informował na blogu.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem bądź inwestowaniem w BTC polecam giełdę BitBay. Podstawowe informacje oraz proces rejestracji opisałem w artykule:

Podsumowując obecnie jestem w posiadaniu 0.73488398 BTC oraz kwoty ponad 5000 zł przeznaczonej na zakup monet. Czekam na lepszy kurs.

Co słychać w moim portfelu?

Część Bitcoinów sprzedana ze sporym zyskiem, jednak mój portfel nie jest oparty wyłącznie o Bitcoiny. W grudniowym portfelu inwestycyjnym przedstawiałem stan moich „inwestycji” w programy Revsharowe oraz waluty. Zdecydowałem jednak, że dopóki nie wypłacę realnych pieniędzy z programów nie będę załączał ich do podsumowania z prostej przyczyny: dopóki pieniądz nie znajduje się na moim koncie, nie jest mój. Mógłbym co miesiąc przedstawiać o ile pomnożył się mój kapitał w poszczególnych programach, ale największe ryzyko w nich nie stanowi to czy się pomnożą, a to czy zdołam je wypłacić. Póki co nie realizuję wypłat z żadnym z programów, dlatego dla zobrazowania załączę stan poszczególnych kont:

RECYCLIX

W Recyclixie pełna wygoda – zupełnie pasywna  „inwestycja”. Wpłaciłem we wrześniu ok. 270 €, ustawiłem ciągłą reinwestycję i od tego czasu praktycznie nie muszę nic robić. Od czasu do czasu wejdę żeby sprawdzić jak zwiększa się ilość moich odpadów 🙂 Polecam dla osób, które nie mają czasu bądź chęci codziennie doglądać inwestycji.

TheAdsTeam

Nadal uważam, że TheAdsTeam jest jednym z najlepszych programów reklamowych obecnych na rynku. W 75 dni od powstania programu zarejestrowało się ponad 30 tysięcy użytkowników ! Jest to idealny moment żeby dołączyć, ponieważ są wysokie szanse na spore zyski. Dzienna aktywność polega na obejrzeniu 10-ciu ok. 20-sekundowych reklam. Tutaj również wszystkie zyski reinwestuję w zakup 50$ paczek.

Pamiętaj jednak, że revshary sa programami wysokiego ryzyka i nie ma w nich gwarancji uzyskania profitów finansowych!


MX.World

Tutaj nie jest już tak ciekawie. W listopadzie napisałem krótki artykuł opisujący działanie MX.World w którym już zawarłem takie zdanie:
„Na wstępie zaznaczę, że obecnie nie polecam tego programu – mam wrażenie, że wypłacalność dobiega końca i dołączanie w obecnej chwili do programu jest zbyt wysokim ryzykiem (program jest na rynku ponad 2 lata i przez ten czas osoby z czołówki dość mocno wyeksploatowały budżet, a wiadomo że to nie studnia bez dna).”

I niestety tym razem również się nie pomyliłem. Na początku grudnia wprowadzono obowiązkową weryfikację użytkowników ( co bardzo popieram), niestety wiele osób miało problem z poprawnym przejściem przez proces weryfikacyjny (opłata 5$ za 3x próby weryfikacji często kończyły się fiaskiem – problemy z oprogramowaniem weryfikującym).

Później zaczęły się dużo większe problemy i co raz częściej pojawiały się od adminów tego typu informacje:

Na przestrzeni ostatniego miesiąca wprowadzono wiele zmian, które diametralnie zmieniły zasady dotychczasowego udziału w programie. Wprowadzono m.in. abonamenty i zyski dziennych naliczeń w zależności od wpłat do programu. Dotychczasowe gwarantowane 2,5% nie mają już miejsca.

Zmian w programie jest na tyle dużo, że nie będę ich tutaj opisywał. Być może stworzę na ten temat osobny wpis, choć na chwilę obecną nie zamierzam dopłacać do programu i zobaczę jak będzie się rozwijał, więc póki co nie będę go reklamował. Nie oceniam też wprowadzonych zmian i sposobu w jaki zostały zrobione. Wiem, że zrobiono to dla przedłużenia żywotności programu i wierzę, że tak się stanie.

Waluty

Tutaj wielkich zmian nie ma. Koron norweskich nie sprzedałem, choć żałuję. W miejscowych kantorach najatrakcyjniejszy kurs wynosił 4,997 i byłem nie mal pewien, że podskoczy do 0,50 i z miejsca sprzedam całość. Tak się niestety nie stało i przez moją głupotę (chciwość?) kurs spadł do ok.0,485. Tak więc nadal czekam na upragnione 0,50 🙂

Niedawno dokupiłem 135 GBP po kursie 5,18. Kursy walut w większości spadają więc przymierzam się do kupna dodatkowych GBP w dołku. Dla zainteresowanych transakcji dokonuję w serwisie Walutomat.

To już wszystko w tym podsumowaniu. Grudzień był dla mnie wyjątkowo udanym okresem spowodowanym przez nagły i szybki wzrost Bitcoina. Oczywiście można było z niego „wyciągnąć” dużo więcej, ponieważ kurs po mojej sprzedaży nadal szybował w górę. Niestety nadeszła przykra i ostra korekta przez co na kolejne zyski trzeba będzie trochę poczekać.

Co do strategii w najbliższym miesiącu to baczne przyglądanie się Bitcoinowi i zakup w dołku. Podobnie z funtem brytyjskim – moim zdaniem jest on obecnie niedowartościowany i warto w niego zainwestować. W programach o wysokim stopniu ryzyka ciągła reinwestycja.

Zapraszam do komentowania i dzielenia się uwagami. Bardzo ciekawi mnie Twoja opinia odnośnie dolnego kursu Bitcoina, sądzisz że spadnie do wartości poniżej 3500 zł / 1 BTC ? 

Portfel inwestycyjny – Grudzień 2016

portfel

Jednym z głównych założeń dla którego zdecydowałem się prowadzić bloga było jawne przedstawianie i rozliczanie się z moich inwestycji. Dla oszczędzających ważne są szczegółowe comiesięczne podsumowania wydatków – wyłapujemy i eliminujemy dzięki temu nieplanowane płatności. Dla inwestorów równie przydatne, a wręcz konieczne jest prowadzenie okresowych raportów dzięki którym rozliczamy i analizujemy efekty naszych inwestycji – skutecznie pozbywając się tych nieopłacalnych.

Odnośnie samej struktury portfela inwestycyjnego zastanawiam się w jaki sposób rozliczać inwestycje – zastanawiam się nad 2-tygodniowy, miesięcznym bądź kwartalnym podsumowaniem. Wydaje mi się, że miesięcznie będzie najbardziej optymalnie, ale to jeszcze doprecyzuje. Generalnie w początkowych tygodniach zawirowanie w moim portfelu będzie dość duże – na potrzeby bloga mam zamiar zbudować portfel niemal całkowicie od zera (od września 2016). Zależy mi na tym, aby wszelkie zyski i straty były jawne i klarowne – nie mam zamiaru naciągać statystyk ani oszukiwać.

Zacznijmy więc od stanu mojego portfela na dzień dzisiejszy, czyli 1 grudzień 2016.

REVSHARE

TheAdsTeam

Program wystartował 15 października 2016 r., pierwszą wpłatę dokonałem 11 października na kwotę 84,49$. W ciągu kolejnego miesiąca dopłacałem jeszcze 3- krotnie dzięki czemu łączna wpłacona kwota do programu wynosi 359,72$.
Założona przeze mnie strategia na ten program na chwile obecną jest prosta – reinwestować wszelkie zyski co najmniej do połowy lutego 2017 r. Następnie w zależności od kondycji firmy, ilości użytkowników i pozostałych informacji podejmę decyzję: wypłacać czy nadal reinwestować.

MX.World

Do programu dołączyłem ok. 10 września. Łącznie wpłaciłem 100 $, z czego wypłaciłem 50 $ (w następnym tygodniu wypłacę kolejne 25$).
Strategia przewidziana na ten program to wypłacanie całości zysków do momentu zrównania z wpłatą – wtedy reinwestycja na czas nieokreślony.
Administratorzy programu wprowadzili w tym miesiącu wiele zmian, które wg mnie dla użytkowników z niewielkim wkładem finansowym są negatywne. Stąd decyzja o zabraniu wkładu własnego i pozostawienie reszty – niech na siebie pracują. Programu nie polecam.

INWESTYCJE PASYWNE

RECYCLIX

Do programu dołączyłem 18 września 2016 r. wpłacając 124.83 €. Niecałe 2 tygodnie później dopłaciłem jeszcze 148.28 €  co daje 273,11 € całkowitej kwoty depozytu. Za rejsetrację i wpłatę otrzymałem bonus w wysokości 20 €.
Strategia odnośnie tego programu to reinwestycja środków do sierpnia 2017 roku – w tym miesiącu zysk zrówna się z depozytem. Wtedy wypłacam całość depozytu, następnie reinwestuję przez trzy miesiące i kolejno w każdym miesiącu 50% zysków wypłacam i 50% reinwestuję.

rec1

KRYPTOWALUTY

BitCoin

Bitcoin zapewne będzie jednym z najważniejszych moich produktów inwestycyjnych. Moim zdaniem czas wpływał będzie bardzo korzystnie jego kurs, przez co długoterminowo widzę w nim spore szanse na zysk. Z roku na rok jego popularność rośnie, co raz więcej osób i firm (hotele, restauracje itp.) zaczyna go praktykować, a popularność na pewno wpływa na jego korzyść.
Pierwszy zakup Bitcoinów dokonałem 7 listopada (czekałem na dołek). Za kwotę 1000zł kupiłem 0.35983749 BTC po kursie ok. 2780 zł. Dziś (1 grudnia) kurs BTC wynosi 3190 zł.
Strategia dla Bitcoina: kupować w odpowiednim momencie z zamiarem długoterminowej inwestycji (planowo min. 2 lata). W najbliższych tygodniach mam zamiar dokupić BTC za kilka tysięcy zł. Grudzień jest bardzo „ciekawym” miesiącem więc czekam na wyklarowanie się sytuacji. Kurs Bitcoina w ostatnich miesiącach gwałtownie poszybował w górę, a to nie koniecznie jest bezpieczne – możliwość korekty. Mimo wszystko końcem grudnia / początkiem stycznia planuję dokupić BTC.

btc1

WALUTY

Inwestycje w waluty są dość ciężkim kawałkiem chleba. Rynek walut w dużej mierze opiera się na spekulacji, a przez to jest mało przewidywalny. Mimo wszystko zdecydowałem się część mojego kapitału przeznaczyć na zakup walut i obecnie jestem w posiadaniu ok. 20 000 NOK (wynik pracy wakacyjnej), a że w momencie otrzymania wynagrodzenia kurs NOK był wg mnie niski (ok. 0,45 zł) postanowiłem nie sprzedawać i czekam.

Dodatkowo w ubiegłbym miesiącu sprzedałem GBP (kwoty do 500 zł) z niewielkim zyskiem.
Posiadam również zakupione 1 września 17,61 CHF po kursie 3,985 (kupiłem tego dnia łącznie 62,64 CHF za 250 zł, 14 listopada sprzedałem 45 CHF po kursie 4,10 dzięki czemu zysk wyniósł około + 12%).
Strategia odnośnie walut polega na kupnie „w dołku” i w perspektywie długoterminowej sprzedaż z zyskiem (jest to opcja wyłącznie dla cierpliwych, często na sprzedaż danej waluty z zyskiem trzeba czekać nawet 5-10 lat). Jak wspomniałem waluty to dość ciężki temat więc staram się ostrożnie inwestować małymi kwotami, raczej w celu nauki niż osiągania konkretnych zysków.

W przeciągu paru ostatnich dni widzę korzystną zmianę kursu NOK (dzisiaj 0,495) – jutro ocena ratingu Polski i jeśli okaże się ona negatywna, prawdopodobnie kurs NOK przekroczy wartość 0,5 a więc zakładaną przeze mnie w momencie nabycia koron – jeśli tak się stanie to w najbliższych dniach sprzedam całość waluty (ew. w zależności od prognoz i rozwoju sytuacji wstrzymam się jeszcze na kilka dni z nadzieją złapania kursu na poziomie 0,51 bądź 0,52). Decyzją podzielę się na blogu.

wal1

Podsumowując: Mój portfel inwestycyjny oparty jest obecnie na programach: TheAdsTeam, MX.World, Recyclix, kryptowalucie BitCoin oraz walutach NOK i CHF. Pragnę zaznaczyć, że w obecnej chwili dużo ważniejszy dla mnie jest bilans % niż zysk w zł.
Dzisiejszy stan portfela przedstawiłem głównie dla zobrazowania w co i w jaki sposób inwestuję oraz przedstawiłem po krótce obraną strategię dla poszczególnych produktów finansowych. Od nowego roku planują wprowadzić całościowy bilans %, tak żeby z miesiąca na miesiąc (najprawdopodobniej będę prowadził bilans miesięczny) był jasno i klarownie przedstawiony stosunek zysków i strat.